Spis treści
Szukając lokalizacji wprost z Harrego Pottera bądź bajek Walta Disney’a warto koniecznie wybrać się do Zamku w Mosznej. To fantastyczna budowla swoim wyglądem przywołująca na myśl bohaterów ulubionych baśni, bajek i filmów zachowana w rewelacyjnym stanie. Będąc więc na Opolszczyźnie warto poświęcić chwilę czasu na zwiedzanie, a z pewnością nie będzie czego żałować.
Bajkowa architektura, wspaniały klimat i urokliwe otoczenie, czyli wzniesiony w XVIII w. Zamek w Mosznej czarujący każdego lata turystów nie tylko z Polski, ale i całego świata!
Zamek znajduje się na Opolszczyźnie i stanowi jedną z najbardziej urokliwych budowli w naszym kraju. Charakteryzuje się bajecznym klimatem, co jest po części zasługą 99 wież. Wewnątrz zamku znajduje się 365 pomieszczeń, również hotel i restauracja. Nie tylko budowla zachwyca urokiem, ale i cały park. Teren wokół zamku jest bardzo zadbany. 300 – letnie dęby, rododendrony oraz rechot żab występujących w stawie dodatkowo tworzą klimat iście jak z bajki! Gdyby tego było mało, już sama trasa do zamku zachwyca ciągnącymi się polami kwitnących rzepaków, na które można natrafić wybierając się do pałacu w sezonie.
Zamek w Mosznej sam w sobie stanowi wyjątkową atrakcję zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych zwiedzających. Warto wybrać się również na spacer po wyjątkowym ogrodzie zamku, gdzie znajdują się 300 letnie dęby, taras, schody i piękna fontanna.
Wnętrze zamku można zwiedzać indywidualnie lub wybrać się na zwiedzanie wraz z przewodnikiem. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na niepowtarzalne drewniane schody prowadzące na piętro, salę balową czy przepiękny sufit. Do dyspozycji turystów jest również kaplica, zabytkowa jadalnia, gabinet hrabiego, ale to wejście na dwie wieże robi ogromne wrażenie!
Pierwsza wieża umożliwia wyjście na balkonik, natomiast druga – najwyższa robi spore wrażenie! Drugą wieżę można obejść dookoła, skąd rozpościera się przepiękny widok na cały park, ale i Góry Opawskie.
W zamku znajduje się również hotel oraz restauracja. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze do niedawna w murach zamku znajdowało się Centrum Terapii Nerwic, które obecnie przeniesiono do nowo wybudowanego budynku znajdującego się również na terenie parku. W zamku bardzo często organizowane są imprezy rodzinne, których tematy przewodnie dotyczą m.in. czarodziejstwa, magii, nawiązania do kamienia filozoficznego i wielu innych.
Zacznijmy od tego, skąd wzięła się sama nazwa, a prawdopodobnie pochodzi ona od nazwiska Moschin, czyli rodziny, która przybyła do parafii. Zamek wzniesiono w XVIII wieku i w latach 1866-1945 stanowił rezydencję rodu Tiele-Wincklerów. Początkowo budowla przypominała mocno styl barokowy, jednak gdy część zamku spłonęła odbudowano go już w stylu neogotyckim. W kolejnych latach dobudowano również część zachodnią – w stylu neorenesansowym.
Kto był właścicielem Zamku? Według historii Moszna początkowo należała do Templariuszy, następnie zamieszkała w nim rodzina von Skall. Po śmierci właścicielki Moszna przechodziła we własność innych członków rodziny, aż do roku 1771. To właśnie wtedy Moszną wylicytował właściciel zamku w Dobrej – Heinrich Leopold von Seherr-Thoss. W kolejnych latach majątek ponownie przechodził na własność kolejnych pokoleń, aż do czasów powojennych, gdzie mieściło się Centrum Terapii Nerwic. Obecnie szpital został przeniesiony do nowo wybudowanego budynku nieopodal – również na terenie parku, a w zamku otworzono hotel oraz restaurację.
Zdecydowanie tak! Jest to przepiękne miejsce o bajkowej architekturze, które zachwyca dosłownie pod każdym względem! Przede wszystkim wyjątkowa budowla w rewelacyjnym stanie, fantastyczny klimat parku oraz możliwość zwiedzania wnętrz. Dodatkowo warto zapoznać się z legendami, bo jak i o innych zamkach, tak i o Mosznej krążą niesamowite legendy, w których z pewnością jest ziarnko prawdy. Jedna z legend dotyczy ilości wieżyczek (99). Mówi się, że liczba wieżyczek świadczy o ilości majątków, jakie posiadał ród. Zamek w Mosznej z pewnością zasługuje na miano najpiękniejszej budowli w Polsce i zdecydowanie warto wybrać się na zwiedzanie.