Spis treści
W dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu w Internecie staje się coraz bardziej kuszącą opcją dla początkujących przedsiębiorców. Możliwość łatwego dotarcia do potencjalnego klienta oraz prezentacja znacznie szerszego asortymentu przekładają się na widoczne zyski. Jednakże założenie sklepu internetowego wymaga od przedsiębiorcy pewnego nakładu finansowego, który często przerasta budżet już na etapie wyboru i zakupu asortymentu. W takiej sytuacji kuszącą propozycją staje się model biznesowy znanym jako dropshipping. W niniejszym artykule omówimy, czym dokładnie jest dropshipping oraz jak wygląda prowadzenie sklepu internetowego w oparciu o ten model.
Dropshipping to charakterystyczny model biznesowy w branży e-commerce, który polega na przeniesieniu przygotowania i wysyłki towaru z właściciela sklepu online na producenta lub hurtownię. W praktyce oznacza to, że właściciel sklepu nie posiada fizycznie sprzedawanego przez siebie towaru, a tym samym nie ma własnego magazynu. Sklep internetowy współpracuje z firmą zewnętrzną, której przekazuje zamówienia od swoich klientów.
Pierwsze wnioski na temat dropshippingu nasuwają się same. Do prowadzenia sklepu internetowego nie trzeba inwestować w asortyment, który może się zarówno świetnie sprzedawać, ale również latami zalegać na półkach – odpadają zatem koszty magazynowania. Ponadto, współpraca z hurtownią czy producentem oraz przeniesienie na ich barki całej logistyki sprawia, że prowadzenie takiego sklepu staje się o wiele łatwiejsze.
Dropshipping to model sprzedaży w Internecie, który zyskuje coraz większą popularność, przede wszystkim ze względu na szybkość, z jaką można podjąć decyzję o założeniu własnego sklepu online. Jednakże, od czego zacząć?
Przede wszystkim należy stworzyć sklep na jednej z platform e-commerce. Na polskim rynku istnieje wiele darmowych i płatnych serwisów, które oferują gotowe szablony sklepów internetowych. Następnie, warto znaleźć odpowiednią hurtownię, nawiązać współpracę i zintegrować swój sklep online z ich systemem magazynowym.
Aby działalność w sieci była zgodna z prawem, niezbędne jest także przygotowanie niezbędnych dokumentów, takich jak regulamin, polityka prywatności czy procedury zwrotów i reklamacji.
Coraz częściej można spotkać się z określeniem sklepu internetowego działającego w modelu dropshipping. Jest to charakterystyczny biznes w branży e-commerce, który polega na przeniesieniu przygotowania i wysyłki towaru z właściciela sklepu online na producenta lub hurtownię. W praktyce oznacza to, że właściciel nie posiada fizycznie sprzedawanego przez siebie towaru, a tym samym nie ma własnego magazynu. Sklep internetowy współpracuje z firmą zewnętrzną, której przekazuje zamówienia od swoich klientów.
Bez wątpienia pierwsze wnioski na temat dropshippingu nasuwają Ci się same. Do prowadzenia sklepu internetowego nie trzeba inwestować w asortyment, który może się zarówno świetnie sprzedawać, ale również latami zalegać na półkach – odpadają zatem koszty magazynowania. Do tego współpraca z hurtownią czy producentem i przeniesienie na jego barki całej logistyki sprawia, że prowadzenie takiego sklepu jest po prostu o wiele łatwiejsze.
Dropshipping to model sprzedaży w Internecie, który z roku na rok zyskuje na popularności. Bez wątpienia wpływa na to fakt, że znacznie szybciej można podjąć decyzję o założeniu swojego pierwszego sklepu online. Ale właściwie od czego zacząć? Przede wszystkim od stworzenia sklepu na jednej z platform. Na polskim rynku istnieje wiele darmowych i płatnych serwisów, na których możesz wybrać niemal gotowy sklep internetowy. Jeśli działałeś już w branży e-commerce lub chcesz nauczyć się wszystkiego od podstaw, to możesz spróbować skonfigurować funkcje samodzielnie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój sklep internetowy będzie działał poprawnie bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowca.
Aby Twój biznes w sieci działał zgodnie z prawem, nie zapomnij o niezbędnych dokumentach, takich jak:
Najlepiej przygotować je z kancelarią, która specjalizuje się w prawie dla e-commerce. Dzięki ich pomocy możesz sprzedawać legalnie w Internecie.
Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej hurtowni, nawiązanie współpracy i integracja Twojego sklepu online z ich systemem magazynowym. Wcześniej warto dokładnie zapoznać się nie tylko ze wszystkimi warunkami, ale także z samym towarem. Ten wysokiej jakości znacznie zmniejszy ryzyko zwrotów i reklamacji, a co za tym idzie Twój biznes i opinie o nim będzie kwitł każdego dnia.
Warto wiedzieć, że dropshipping nie zwalnia z konieczności dbania o SEO i pozycjonowanie w naturalnych wynikach wyszukiwania. Tak jak w przypadku klasycznego sklepu internetowego, tak również model dropshippingu wymaga odpowiedniej optymalizacji. Dlaczego? Model logistyczny dropshipping to rodzaj sklepu, gdzie cała oferta importowana jest najczęściej z pliku .xml lub .csv. Znajdują się tam niezbędne informacje, takie jak:
Zapewne domyślasz się, że wszystkie sklepy internetowe współpracujące z tą samą hurtownią co Ty dostały dokładnie ten sam plik. Dochodzi wtedy do tzw. duplikacji treści. Aby wyróżnić swój sklep online warto zoptymalizować dostarczone od hurtowni treści pod SEO. Chodzi o to, aby były one unikalne (nie powtarzały się na żadnych innych sklepach), a także zawierały słowa kluczowe. Do ich analizy służą takie narzędzia jak Senuto, Semstorm czy SurferSEO. Pamiętaj także o meta title, meta description i altach.
Dropshipping, tak jak każdy inny biznes ma wiele zalet. Do najważniejszych należą:
Skoro są zalety, to są i wady. Dropshipping nie jest sposobem na zarabianie w Internecie, który nie wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Tak jak każdy biznes, tak i dropshipping posiada wady, o których warto wiedzieć. Należą do nich:
Jak widać dropshipping to sposób na biznes, który – tak jak każdy inny – wymaga przeanalizowania i zastanowienia się czy taka inwestycja jest dla Ciebie. Jeśli tylko dobrze zaplanujesz i wykonasz odpowiednie kroki, od założenia i wypozycjonowania sklepu, poprzez wybranie dochodowego towaru aż do stałej kontroli swojej działalności. Dropshipping również potrzebuje poświęcenia czasu i zaangażowania.