Ojcowski Park Narodowy – wyjątkowe atrakcje na terenie Parku

Ojcowski Park Narodowy – wyjątkowe atrakcje na terenie Parku

Najmniejszy, ale zachwycająco piękny park w Polsce 

Czego nie można zarzucić Polsce? Z pewnością braku przepięknych i urokliwych Parków Narodowych. Jednym z nich jest Ojcowski Park Narodowy zachwycający wapiennymi skałami w białym kolorze w połączeniu z kontrastującą zielenią roślinności. To wyjątkowe miejsce, w które warto wybrać się by odpocząć od codziennego zgiełku miasta, natłoku obowiązków, ale i po to, by pobyć w bliższym kontakcie z naturą. Jakie atrakcje oferuje Ojcowski Park Narodowy? 

Ojcowski Park Narodowy – jeden ze skarbów południowej Polski 

Mimo, iż OPN jest uznawany za najmniejszy Park w naszym kraju zdecydowanie nadrabia urokiem i niepowtarzalnością. Znajduje się w południowej części Polski, w małopolsce, dokładnie na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Park jest więc licznie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa i okolic, ale przyciąga szerze turystów z całego kraju! 

Powstał w 1956 roku i to właśnie w nim znajduje się m.in. słynna Maczuga Herkulesa oraz wiele jaskiń. Ojcowski Park Narodowy oferuje multum atrakcji i jest świetnym miejscem zarówno na rodzinny spacer z dziećmi, jak i na całodniowe zwiedzanie skałek wapiennych. Ogromną zaletą szczególnie dla mieszkańców Krakowa jest łatwy dojazd do parku transportem publicznym, a nawet rowerem! Wycieczka rowerowa do parku i zwiedzanie skałek? Brzmi jak dobry plan na weekend! 

Główne atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym 

Park oferuje multum atrakcji i stanowi jedno z tych miejsc, do których warto powracać, by przemierzać kolejne ścieżki i zakamarki. 

Igła Deotymy

To skała o charakterystycznym kształcie przypominającym igłę, a jej nazwa pochodzi od pseudonimu poetki – Jadwigi Łuszczewskiej. To właśnie park i jego okolice dawały poetce natchnienie i wenę do pisania wierszy. 

Brama Krakowska 

Kolejny symbol Ojcowskiego Parku Narodowego to Brama Krakowska, czyli dwie skały tworzące wzór bramy. Legenda głosi, że obie skały stopniowo i powoli zbliżają się do siebie, a gdy połączą się całkowicie nastąpi koniec świata. 

Biała Ręka

Inaczej nazywana również Rękawicą – to skała w kształcie dłoni, a dokładniej pięciu palców. To jedno z miejsc na mapie Ojcowskiego Parku Narodowego, które zdecydowanie warto zobaczyć z bliska, ale przede wszystkim z punktu widokowego. Biała Ręka to również jedna z najczęściej fotografowanych skał ze względu na niepowtarzalny charakter. Z tą atrakcją również związana jest legenda. Skała ma stanowić odzwierciedlenie dłoni Boga, którą przysłonił wejście do jaskini, gdzie chowała się ludność przed niewolą zarzuconą przez Tatarów. 

Źródełko Miłości 

To jedna z atrakcji odwiedzana głównie przez zakochanych, ale oczywiście nie tylko! Jest to jedno z wielu źródeł występujących w parku, ale to właśnie Źródełko Miłości jest najsłynniejszym i wyjątkowym. Według legendy para wspólnie wypiła wodę ze źródełka, co połączyło ich wielką miłością, aż do śmierci. Czy obecnie również można tam spotkać pary próbujące wody ze Źródełka? 

Liczne jaskinie i groty 

W Ojcowskim Parku Narodowym występuje ok. 700 jaskiń i grot stanowiących prawdziwe siedlisko dla nietoperzy. Mimo to, dla turystów udostępniono tylko dwie jaskinie:

Jaskinia Łokietka 

Punkt odwiedzany przez zorganizowane wycieczki, gdzie znajdują się liczne korytarze o długości ok. 320 metrów. To najdłuższa jaskinia w parku, związana z legendą o królu – Władysławie Łokietku. Jaskinia miała stanowić schron króla przed żołnierzami rywala o koronę. 

Jaskinia Ciemna 

To miejsce w przeszłości zamieszkiwane przez Neandertalczyków. Jaskinia liczy 230 metrów długości, a wewnątrz znajdują się liczne ślady potwierdzające, że miejsce to było zamieszkiwane przez człowieka. Obecnie w jaskini znajduje się ekspozycja rodziny, która ma na celu ułatwić wyobrażenie życia przodków. 

Na terenie Parku występuje wiele ciekawym form skalnych powstałych w wyniku procesów geologicznych, które stanowią niesamowitą atrakcję same w sobie. To właśnie takie zjawiska uświadamiają, jak niesamowitą moc ma natura. Oprócz tego podziwiać możemy:

  • Zamek w Ojcowie, 
  • Zamek w Pieskowej Skale, 
  • liczne wille, 
  • kapliczki, 
  • grody i wiele innych urokliwych budowli. 

Nieopodal znajduje się również charakterystyczna Maczuga Herkulesa, czyli wysoka skała wapienna o kształcie maczugi.

Historia OPN 

W XIX wieku z jaskiń w parku wydobywano odchody nietoperzy, które miały stanowić dobry nawóz, licznie wycinano drzewa i odłamywano fragmenty skał. Niewiele brakowało, a dziś Park mógłby już nie istnieć. Natomiast wraz z upływem kolejnych lat dokonywano niesamowitych odkryć archeologicznych, a coraz większa liczba przybywających turystów zabiegała o ochronę tego miejsca. Mimo próśb o ochronę przyrody nadal wycinano lasy, m.in. na zlecenie Ludwika Józefa Krasińskiego. Dopiero pod koniec XIX w. założono muzeum regionalne, a 14 stycznia 1956 r. oficjalnie powstał Ojcowski Park Narodowy pod ochroną Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych

Dlaczego warto zobaczyć Park? 

To, co zostało stworzone przez naturę w OPN to bez wątpienia punkty na mapie Polski, jakie warto odwiedzić bez dwóch zdań. Na terenie Parku znajdują się liczne szlaki – zarówno odpowiednie dla rodzin z dziećmi, jak i te nieco bardziej wymagające. Zamki, jaskinie, doliny i formacje skalne otoczone zielenią to miejsce, do którego warto powracać i to nie raz, nie dwa, a o różnych porach roku!