Spis treści
Niewielka wioska na Podkarpaciu otoczona licznymi lasami kryje w sobie wiele tajemnic z wydarzeń, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej.
Zlokalizowany w miejscu niemieckiego poligonu Park historyczny Blizna to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić chociażby podczas niedzielnego popołudnia z rodziną. Na spacer po parku powinny wybrać się nie tylko osoby zainteresowane historią, ale również dzieci i młodzież, by poznawać historię naszego kraju w sposób ciekawy i jednocześnie aktywny.
Park historyczny Blizna to miejsce autentyczne, gdzie w czasach II wojny światowej wojska niemieckie osiedliły poligon broni rakietowej V1 i V2. Tuż obok terenu parku (a dawniej poligonu) znajdował się obóz pracy oraz tzw. Góra Śmierci. Obecnie Park w Bliźnie jest licznie odwiedzany przez turystów nie tylko z Polski, ale i z krajów zagranicznych. W okresie letnim na terenie parku organizowane są pikniki historyczno-militarne, gdzie można miło spędzić czas z rodziną jednocześnie odświeżając wiedzę z lekcji historii. Na najmłodszych zwiedzających czekają liczne atrakcje, w tym pokazy sprzętu wojskowego, konkursy i występy patriotyczne.
Sporą zaletą Parku jest jego lokalizacja, szczególnie dla osób mieszkających w województwie Podkarpackim, bo to właśnie tam znajduje się Park w Bliźnie. Niespełna 40 km od Rzeszowa, a dokładnie w Gminie Ostrów. W wielu okolicznych miejscowościach wzdłuż drogi głównej znajdują się liczne drogowskazy i strzałki kierujące do parku. Dzięki temu z łatwością trafią tam również turyści i mieszkańcy innych województw.
Zbliżając się do terenu Parku ukazuje się oryginalnej wielkości makieta rakiety V2. Mierzy 14 m wysokości i stanowi swego rodzaju symbol Parku historycznego w Bliźnie. Rakieta znajdująca się w centrum parku wzbudza zachwyt najmłodszych, ale i dorosłych spacerowiczów. Na drugim planie pojawia się barak obozowy, gdzie znajdują się m.in. liczne gabloty z historycznymi opisami Blizny. Sporą atrakcją dla zwiedzających jest również możliwość wejścia do okopu obserwacyjnego.
Wokół obiektu występują tereny zalesione, a udając się na spacer turyści mogą natknąć się na:
Poruszanie się po terenie parku ułatwiają liczne oznakowania oraz ścieżki edukacyjne, które znajdują się na obiekcie.
Będąc w Bliźnie warto również zapoznać się z historią niedalekich miejscowości, jak np. Pustków, gdzie mieścił się obóz pracy. W obozie zginęło ponad 15 tys. osób (Żydów, Rosjanów i Polaków), a ich ciała zostały pochowane na tzw. Górze Śmierci, która obecnie stanowi symbol ofiar z obozu. W okolicy Góry Śmierci znajduje się muzeum, pomnik upamiętniający ofiary narodowości Żydowskiej, a na Górę prowadzi tzw. “Droga Cierpienia” wzdłuż której znajdują się symboliczne rzeźby w kształcie rąk.
Gdy podczas II wojny światowej w sierpniu 1943 roku alianci zbombardowali główny ośrodek rakietowy w Peenemunde podjęto decyzję o założeniu poligonu V2 w Bliźnie. Podzielono wówczas prace nad bronią rakietową na 3 części, co miało na celu utrudnić działania wojskom alianckim. Niemcy podzielili pracę na zakłady montażowe, biura konstrukcyjne i poligon szkolno-doświadczalny w Bliźnie.
Cały plan bardzo szybko zaakceptowano i przystąpiono do prac. M.in. stworzono betonową drogę do wsi Blizna, która obecnie znajduje się pod asfaltem prowadzącym do parku. Stworzono również linię kolejową prowadzącą z Blizny do miejscowości Pustków. Łącznie na terenie obiektu powstało kilkadziesiąt budynków, w tym hala montażowa, schrony, bunkry czy wyrzutnie rakiet.
Jesienią, w październiku lub listopadzie 1943 roku przystąpiono do pierwszych wyrzutów rakiet V1, które kierowano w kierunku Chełma i Lublina. Prace oraz próby odpalania rakiet na terenie poligonu trwały aż do lipca 1944 roku, kiedy na tereny wkroczyły oddziały AK. Ostatecznie żołnierze wojsk radzieckich przejęły obiekt poligonu na kolejne miesiące.
Park historyczny w Bliźnie powstał dzięki mieszkańcom tamtejszej wsi i okolic. Głównym celem było upamiętnienie wydarzeń z II wojny światowej oraz uświadomienie lokalnej młodzieży o wydarzeniach, jakie miały miejsce na Podkarpaciu.
Park historyczny w Bliźnie to miejsce, które nawiązuje do wydarzeń z II wojny światowej. Jest zlokalizowane dokładnie w miejscu poligonu wojsk niemieckich. Cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko ze strony historyków, ale także turystów z całej Polski i świata, uczniów oraz rodziców, którzy pragną przekazywać dzieciom wiedzę dotyczącą historii naszego kraju. Jest to miejsce idealne na popołudnie z rodziną lub na wycieczkę szkolną. Przyciąga również rzesze turystów mocno związanych z historią Polski.