Spis treści
Wyjątkowe, malownicze skałki osiągające nawet do 20 metrów wysokości występujące w rezerwacie “Prządki” to jedno z ciekawszych miejsc, w jakie warto wybrać się na Podkarpaciu. Skałki nie tylko te w kształcie maczugi, ale i sporych brył wzbudzają prawdziwy zachwyt wszystkich osób zwiedzających. Najmłodszym wędrownikom rezerwatu słusznie wpadają w oko drobne gałęzie i patyki ułożone w taki sposób, jakby podtrzymywały olbrzymie skały. Gdzie znajdują się skalne ostańce?
Nieopodal Krosna, niespełna 50 km od Rzeszowa, w województwie Podkarpackim, dokładnie w gminie Korczyna znajduje się jakże urokliwy, malowniczy rezerwat “Prządki”. Lokalizacja sama w sobie jest atrakcyjna, natomiast główną atrakcję stanowią okazałe skały o przeróżnych kształtach, choć wyglądem głównie przypominające maczugi.
Skalne ostańce, które w wyniku erozji przybrały ciekawe kształty i formy podobnie jak wiele innych tego typu miejsc mają swoją legendę. Według niej skały znajdujące się w rezerwacie niegdyś były młodymi dziewczynami, które mimo świętego dnia pracowały – przędły nici. Wszystko to, by zdobyć ukochanego. Niestety każda z dziewcząt musiała ponieść karę – wszystkie zostały zamienione w skały, które do dziś mają być przestrogą. Historia nieco jak w bajce, więc z pewnością spodoba się również najmłodszym.
Zdecydowanie główną atrakcją są okazy skalne, które można podziwiać spacerując pomiędzy drzewami. Na zwiedzanie przede wszystkim warto wybrać się wiosną, gdy powietrze jest rześkie. Pomiędzy koronami drzew przebijają się przyjemne promienie słońca, a wśród nich ćwierkają ptaki. Jednak latem czy jesienią w rezerwacie jest również przyjemnie i wyjątkowo, chociażby ze względu na zmieniające kolor liście czy wyższą temperaturę. Spacer w rezerwacie zajmuje około 2 godziny. By w pełni skorzystać z czasu na zwiedzanie warto wybrać się również na występujące około kilometr dalej ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu.
Trasa do rezerwatu również jest bardzo malownicza, m.in. wiosną można natknąć się na ciągnące się pola rzepaku. Oprócz tego na trasie występuje również wiele kościołów, drewnianych cerkwi czy muzeów.
Ostańce skalne występujące w rezerwacie “Prządki” prawdopodobnie pochodzą z okresu eoceanu, a powstały na skutek spękań tektonicznych – wietrzenia i erozji. Procesy naturalnie zachodzące sprawiły, że do dziś możemy podziwiać pozostałości po masywach skalnych.
Tereny, na których obecnie występuje rezerwat od dawien dawna cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród ludzi. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że odbywały się tam różnego rodzaju kulty religijne. Już w średniowieczu nieopodal dzisiejszego rezerwatu znajdowała się słowiańska osada.
Przez lata skały stanowiły ogromne zainteresowanie geologów i to za ich sprawą powstał w późniejszych latach rezerwat “Prządki”. Dokładny projekt założenia rezerwatu został przygotowany przez Henryka Świdzińskiego uznawanego za najważniejszego polskiego geologa XX wieku. W 2009 roku nadano oficjalną nazwę na cześć geologa – Rezerwat przyrody Prządki im. prof. Henryka Świdzińskiego.
Mimo, że w województwie podkarpackim występuje niecałe 100 rezerwatów przyrody można śmiało stwierdzić, że rezerwat Prządki należy do najciekawszych.
Jest to miejsce atrakcyjne dla osób w każdym wieku. Mieszkając na Podkarpaciu czy w sąsiadujących województwach, a nawet będąc przejazdem zdecydowanie warto zdecydować się na 2-godzinny spacer między skałami i drzewami. Miejsce to z pewnością uświadamia, jak ogromną moc ma natura, a przy tym jest malowniczo piękne. Osoby, które będą miały nieco więcej czasu na zwiedzanie mogą wybrać się również na spacer po ruinach zamku Kamieniec, który prawdopodobnie stanowił inspirację do napisania Zemsty – Aleksandra Fredry.