Spis treści
Urokliwe i bardzo przyjemne miejsce, w które warto wybrać się będąc w województwie lubelskim, czyli ruiny zamku w Krupem. Znajdujące się tuż nad rzeką Wieprz ruiny zamku przyciągają turystów historią, ale i klimatem, jaki tworzą wraz z niewielkim jeziorkiem i rzeką. Gdzie dokładnie znajdują się ruiny i jaka wiąże się z nimi historia?
Tuż nieopodal (ok. 10km) niewielkiego miasteczka Krasnystaw, w województwie lubelskim znajduje się wieś Krupe i to właśnie tam występują wyżej wspomniane ruiny zamku. Wieś jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od Zamościa oraz Chełma, więc ruiny zamku można zwiedzić przy okazji będąc w pobliżu. Dojazd do miejsca docelowego jest bardzo prosty, a same ruiny przebijają się między drzewami już z drogi głównej. Mimo, iż z okazałego przed laty zamku pozostały jedynie malownicze ruiny, to i tak przyciągają tłumy turystów oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. Dodatkowo co roku organizowane są liczne imprezy oraz atrakcje, które sprawiają, że miejsce to nabiera zupełnie innego klimatu.
Przede wszystkim jest to świetne miejsce wypadowe z rodziną dla osób mieszkających nieopodal. Wokół znajduje się sporo roślinności, jest to miejsce odpowiednie na spokojny, niedzielny spacer. Będąc w Zamościu lub Chełmie również warto skorzystać z okazji i obejrzeć malownicze ruiny.
Miejsce samo w sobie tworzy wyjątkowy klimat – dużo zieleni, niewielkie jeziorko, rzeka i dosyć okazałe ruiny potrafią zrobić wrażenie. Dodatkowo szczególnie w okresie letnim organizowane są różnego rodzaju imprezy, jak np. Jarmark Świętojański oraz atrakcje dla dzieci. Okolica ruin jest bardzo spokojna i sprzyja organizacji wielu innych, wyjątkowych wydarzeń. Często odbywają się tam pokazy musztry bądź walk, więc jest to kolejna okazja by miło spędzić czas z rodziną.
Zamek został zbudowany z kamienia i cegły, tak też zachowała się większa część ruin mimo, że pierwsze ściany zamku powstawały prawdopodobnie z drewna. Malowniczy klimat tworzą również liczne okna oraz kominki, które prawdopodobnie mogą świadczyć o tym, że zamek był urządzony w bardzo bogatym stylu.
Pierwsze, niewielkich rozmiarów mury zamku wraz z fortecą powstały w roku 1492, wzniesione przez szlachcica i dyplomatę Jerzego Krupskiego. W kolejnych latach doszło do zmiany właściciela zamku, a tym samym do jego rozbudowy. Pojawił się wysoki mur, fosa, most, wieża oraz cztery baszty.
Pod koniec XVI wieku zarządzono przebudowę fundamentów, aby zamek nabrał nieco bardziej renesansowego stylu. Następnie zamek coraz bardziej się powiększał – powstawały kolejne skrzydła i wprowadzano zmiany znacznie rozbudowujące zamek. Niestety podczas potopu szwedzkiego zamek ulega pierwszemu zniszczeniu z rąk Szwedów. Niespełna 9 lat później na terenie zamku wybuchł pożar.
W roku 1670 władzę nad zamkiem przejmują potomkowie Mikołaja Reya i dokładając wszelkich starań remontują zamek. W późniejszych latach wzniesiono obok zamku dwór, który do dziś można zauważyć wśród ruin. Niestety na zamku ponownie wybuchł pożar, który spowodował wiele zniszczeń. W dalszych latach podczas wojen dodatkowo zamek mierzył się z rozbiórkami czy zniszczeniami. Dopiero po roku 1962 dokonano pewnych konserwacji, a w roku 2016 były nawet plany rewitalizacji zamku, z których niestety w ostateczności wycofano się.
Zdecydowanie tak! Jest to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi, okolica jest bardzo spokojna i cicha. Warto wybrać się na spacer po ruinach i pobudzić wyobraźnię, która nasunie na myśl wydarzenia, jakie mogły mieć miejsce w przeszłości. Oprócz tego planując podróż warto śledzić harmonogram imprez. Można natrafić na naprawdę imponujące pokazy walk czy musztry w słowiańskim klimacie. Będzie to świetna atrakcja nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Oprócz tego wiele innych pokazów, kiermaszy, zespołów tanecznych, muzycznych i wiele, wiele innych.
W Polsce mamy wiele pięknych, urokliwych i przede wszystkim wyjątkowych miejsc, które stanowią niesamowitą historię i kryją wiele tajemnic. Niezależnie od tego, czy są to zamki zachowane w bardzo dobrym stanie, czy ruiny, jak w przypadku Krupe. Będąc w pobliżu zdecydowanie warto skorzystać z okazji i choć przez chwilę zachwycać się klimatycznym miejscem.
Mimo, że z zamku w Krupe pozostały jedynie ruiny, niektóre z nich pozwalają choć w pewnym stopniu wyobrazić sobie, jak kiedyś mógł wyglądać zamek. Niektóre elementy zachowane do dziś wskazują, że prawdopodobnie był urządzony w przepychu. Jak i inne zamki, tak i ten ma swoją legendę. Mówi się, że w mgliste wieczory z jeziorka wyłania się postać, która krąży wokół murów, aż całkowicie znika. Ma za zadanie chronić skarby występujące na terenach ruin zamku.