Zamek Krzyżtopór w Ujazdowie – w tamtejszych latach największy w Europie

Zamek Krzyżtopór w Ujazdowie – w tamtejszych latach największy w Europie

Ruiny Zamku Krzyżtopór

Piękny, wyjątkowy i pełen tajemnic Zamek Krzyżtopór każdego roku przyciąga rzesze miłośników zamków i historii. Jest to punkt, który warto odhaczyć będąc w okolicach województwa świętokrzyskiego. Te sporych rozmiarów ruiny zamku zostały zachowane w wyjątkowo dobrym stanie. Jest to miejsce wręcz zachęcające do pobudzenia własnej wyobraźni, ale i z fantastycznym klimatem. Wewnątrz nie znajdziemy muzealnego przepychu, którym wypełnione są gabloty, a imponujące mury świadczące o bogactwie w tamtejszych czasach.

Gdzie znajduje się Zamek Krzyżtopór? 

Jak duży był pałac? Do czasu wybudowania francuskiego Wersalu był największym i najpopularniejszym pałacem w całej Europie. Jak powstał, kto go zbudował i jakie kryje historie? 

Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe to jedne z najpiękniejszych i przede wszystkim największych ruin zamku w naszym kraju. Znajdują się w województwie świętokrzyskim, w Ujazdowie, z dala od tętniących życiem ulic, a w spokojnej lokalizacji otoczonej naturą. Zamek i forteca na wzgórzu zostały zaprojektowane w sposób wyjątkowy, w większości prawdopodobnie przez samego właściciela – Krzysztofa Ossolińskiego

Zwiedzanie Zamku w Ujazdowie – co warto zobaczyć? 

Wybierając się do Zamku Krzyżtopór bez wątpienia warto zobaczyć wszystko, co oferują ruiny. Natomiast dla osób przejeżdżających przez województwo Świętokrzyskie, nieposiadających całego dnia na zwiedzanie wyznaczono kilka tras. 

  • Trasa Zielona – zwiedzanie Bastionów, 
  • trasa Granatowa i Niebieska – Oficyny i Pałac, 
  • Błękitna – Źródło i Ogrody, 
  • Żółta – Piwnice, 
  • Czerwona – Piwnice dla Odważnych. 

Nawet będąc przejazdem warto zatrzymać się, by podziwiać wyjątkowy klimat ruin jednego z największych zamków w Europie. 

Skąd pomysł na wybudowanie Zamku? 

Zamek we włoskim stylu “Palazzo in Fortezza” otoczony murami z bastionami charakteryzował się niepowtarzalnym stylem i elegancją. Jego właściciel – Krzysztof Ossoliński był osobą bardzo wykształconą i sporo podróżował, stąd też postanowił wybudować rezydencję, jakiej nie było w całej Europie!

Krzysztof Ossoliński rozpoczął budowę zamku w 1620 roku, a dopiero w 1644 zakończył jego budowę. Niestety imponującą rezydencją nie mógł nacieszyć się zbyt długo, bo już rok później – w 1645 roku zmarł, a budowlę odziedziczył jego jedyny syn – Krzysztof Baldwin. Spadkobierca również nie nacieszył się majątkiem zbyt długo, ponieważ zginął od strzały podczas bitwy pod Zborowem w 1649 roku. Po śmierci Baldwina Zamek był przekazywany “z rąk do rąk”, został obrabowany przez Szwedów, aż ostatecznie został zniszczony przez konfederatów barskich. 

Niepowtarzalny kształt Zamku widoczny z lotu ptaka

Zamek zachwyca swym kształtem, co jest szczególnie widoczne z lotu ptaka. Dla wielu przypomina pentagon lub pentagram. Ogromną ciekawostką jest nawiązanie do pór i dni w roku. W pałacu znajdowało się 365 okien, 52 komnaty, 12 sal oraz 4 baszty. Z pewnością liczby nawiązują do zainteresowań numerologią. 

O samym Zamku i wydarzeniach, jakie są z nim związane nie można powiedzieć wiele, ponieważ nie zachowano żadnych dokumentów. Krąży jednak wiele legend oraz ciekawych historii. 

Czy warto zwiedzić Zamek Krzyżtopór? 

Z pewnością jest to miejsce, które pozwoli w wyjątkowy sposób spędzić wolne popołudnie. Ruiny Zamku kryją wiele tajemnic, zachwycają wyjątkowym stylem i pobudzają wyobraźnię. Przyciągają nie tylko miłośników zamków, rodziny, dzieci, ale i wycieczki szkolne, a nawet pary młode na sesje ślubne.